گل خواستگاری ؛ راهنمای انتخاب و خرید گل خواستگاری شیک و باکلاس!

گل خواستگاری ؛ خواستگاری روزیست که خانواده پسر به منزل دختر میروند و برای جلب رضایت دختر و خانواده او اقدام میکنند. هر خاطره ای از این روز در ذهن طرفین حک می شود؛ لباس و پذیرایی و دکوراسیون منزل و حتی مکالمات. اما با شنیدن عبارت خواستگاری در اولین وهله تصویر گل و شیرینی در ذهنتان نقش می‌بندد.سبد گل یا دسته گل یکی از موارد مهمی است که داماد و خانواده اش در هنگام خواستگاری باید به همراه خود داشته باشند. در ضمن دسته گل خواستگاری یکی از به یادماندنی ترین چیزهایی است که برای عروس خانم ها اهمیت زیادی دارد.

شاید بتوان گفت این دو به یاد ماندنی ترین عناصر جلسه هستند. پس باید در مورد انتخاب این دو، به خصوص گل، اطلاعات کافی به دست آورد و گلی فراموش نشدنی تهیه کرد. در ادامه این مقاله از بخش راهنمای عروس مجله “عروس ما” با نکات مهمی که در انتخاب گل باید مد نظر داشت آشنا می شوید.

انتخاب گل با توجه به سلیقه طرف مقابل و شناخت شما از او

هر جلسه خواستگاری با شناختی هر چند اندک از خانواده دختر و پسر انجام می‌شود. هرچه این شناخت بیشتر باشد و دو خانواده نسبت و ارتباط نزدیک‌تری داشته باشند، باید سخاوت بیشتری در خرید گل به خرج داد.

اگر شما به عنوان آقای داماد از قبل با عروس خانم آشنایی دارید، بهتر است گل بزرگ‌تری تهیه کنید تا دل ایشان را به سادگی به دست آورید. اگر با گل مورد علاقه او نیز آشنا هستید، بهتر است در انتخاب گل، علایق او را نیز در نظر داشته باشید. در صورتی که از گرفتن پاسخ مثبت نیز مطمئن هستید، حتما گل گران‌تری تهیه کنید و اگر هیچ ایده‌ای در مورد نتیجه خواستگاری ندارید، در هزینه کردن کمی محتاط‌تر عمل کنید و از ولخرجی بپرهیزید.

چرا روز خواستگاری گل می برند؟

همیشه هدیه دادن آیین خاصی دارد که اگر این آیین به درستی انجام نشود، ممکن است کل هدیه را زیر سوال ببرد. اگر برای مراسم خواستگاری سبد تهیه کرده‌اید، با دو دست خود سبد را زیر بگیرید و اگر دسته گل تهیه کرده‌اید، یک دست خود را به ساقه گل‌ها بگیرید و دست دیگر را در پشت گل گرفته و گل را به صورت خوابیده (افقی) تقدیم کنید. بهتر است شیرینی را مادر و گل را خود داماد در دست داشته باشند. سپس هردو به ترتیب به مادر عروس با احترام تحویل داده شود. لبخند را در هنگام ارائه گل و شیرینی فراموش نکنید و با همان لبخند اول، صمیمیت و مهربانی خود را نشان دهید.

به فصل توجه ویژه ای کنید.!!!

فصل های سال گل های مختص به خودشان را دارند. لاله و نرگس مخصوص بهار هستند، زنبق در فصل پاییز یکه تازی می‌کند، نیلوفر نماد زمستان است و بالاخره انواع رُز در فاصل تابستان بیشتر از فصل های دیگر مهمان گل فروشی ها می شوند. اما شما برای انتخاب دسته گل‌ تان بهتر است علاوه بر فصل، ‌به شیک بودن گل هم توجه کنید.

مثلا خیلی رسمی نیست شما برای مراسم خواستگاری تان یک دسته گل نرگس ساده ببرید، با اینکه این گل در زیبایی هیچ کم و کسری ندارد. ترکیب این گل با گل های دیگر هم خیلی توصیه نمی شود. پس از اگر قرار است در بهار بروید خواستگاری بهتر است نرگس را فاکتور بگیرید چون علاوه بر چیزهایی که گفتیم، نرگس خیلی سریع تر از گلهایی مانند رز و میخک و زنبق پژمرده می شود.

به نظر شما دسته گل یا سبد؟

دسته‌های گل حالت صمیمانه‌تری دارند و سبدهای گل رسمی‌تر هستند. باز هم باید به میزان آشنایی و سطح ارتباط خانواده‌ها و البته بودجه توجه داشت. اگر میزان صمیمیت خانواده‌ها زیاد است و بودجه محدود، می‌توانید دسته گل‌های سایز متوسط انتخاب کنید. هیچ گاه به دسته‌های کوچک گل فکر نکنید. زیرا گل‌های خیلی کوچک شبیه دسته گل عروس می‌شوند. اگر هم از نظر مالی محدودیتی ندارید، بهتر است به جای دسته گل خیلی بزرگ، سبد گل انتخاب کنید. سبدها به دلیل رسمی تر و لوکس بودن و البته ظاهر گران قیمت تر، معمولا بیشتر به یاد میمانند.

خرید دسته گل

راهنمای انتخاب و خرید دسته گل خواستگاری

گل های یک دست


دسته گل های یک رنگ و یک دست، بیشتر مناسب دسته گل عروس در شب عروسی است، نه خواستگاری. برای خواستگاری بهتر است از ترکیب متفاوت گل‌ها استفاده کنید.

این ترکیب‌ها را فراموش نکنید


بعضی‌ها اعتقاد به سادگی دسته گل دارند و دل شان نمی خواهد دسته گل شان شلوغ باشد، ترجیح می‌دهند دو مدل گل را با هم ترکیب کنند. ترکیب گل شیپوری با رز یکی از ترکیب‌های زیباست که نتیجه‌اش عالی می‌شود. البته به شرطی که با مقداری گل ریز و برگ سبز تزئین شوند. بهتر است ترکیب رنگ‌های متضاد را برای این دسته گل انتخاب کنید. مثلا شیپوری قرمز با رز زرد، یا مثلا شیپوری سفید با رز آبی.

زنبق بنفش با رز سفید

گل های زنبق بنفش با رز‌سفید، با مقداری گل توپی و برگ‌های سبز، ترکیب بی نظیری را به شما هدیه میدهند. در کنار این دو گل اگر مقداری هم گل ریز عروس استفاده کنید، عالی می شود. این دسته گل جزء انتخاب های هوشمندانه ای است که باید خودتان سفارشش را به گل فروشتان بدهید. چون آنها معمولا از ترکیب های سنتی گل استفاده می‌کنند که معمولا در آنها جذابیتی دیده نمی‌شود.

رنگ مناسب گل خواستگاری چیست؟

گل های سرخ نماد عشق و علاقه فراوان هستند و شاید برای خواستگاری خصوصا جلسه اول مناسب نباشند. رنگ نارنجی و زرد نیز هواداران کمتری دارند و انتخاب آن‌ها کمی‌پر خطر است و ممکن است طرف مقابل هیچ علاقه‌ای به آن نداشته باشند.

بهترین رنگ‌ها برای گل خواستگاری، سفید، صورتی، یاسی و بنفش هستند. رنگ سفید همیشه رنگ پاکی، صداقت و خلوص است. برای این مراسم نیز شاید مهم‌ترین چیز نشان دادن صداقت باشد. پس بهتر است رنگ اصلی گل‌ها را سفید انتخاب کنید. رنگ صورتی هم در گل‌ها نماد علاقه، تعلق خاطر و ارادت قلبیست و رنگی بسیار شایسته برای این مناسبت است. گل‌های بنفش و یاسی نیز به خاطر رنگ واضحی که دارند، می‌توانند سبد را زیبا کنند. البته به عنوان رنگ مکمل نیز می‌توانید زرد و نارنجی را نیز اضافه کنید.

سبد گل خواستگاری

برای سبد خواستگاری چه گلی مناسب است؟

اگر قصد خساست ندارید و می‌خواهید گلی فوق‌العاده تهیه کنید، گل اصلی سبد را ارکیده انتخاب کنید. ارکیده گل مختص بانوان است و گلی است که به خانم‌ها حس منحصر به فرد بودن می‌دهد. از طرفی ارکیده نماد خاندان سلطنتی انگلستان است و همیشه گلی لوکس به حساب می‌آید. سبد گل الوان ترکیبی فوق العاده از ارکیده سفید و صورتی است.

انتخاب دوم لیلیوم اورینتال است. اورینتال گلی بزرگ، با دوام و زیباست که بویی مست کننده دارد. لیلوم اورینتال از لیلیوم معمولی بزرگ‌تر، زیباتر و خوشبوتر است. لیلیوم را در رنگ‌های متفاوتی می‌توانید تهیه کنید. در سبد گل عسل، لیلیوم‌ها را مشاهده می‌کنید که در ترکیبی ساده، سبدی جذاب درست کرده اند.

آنتریوم نیز از گل‌های لوکس و خوش ظاهریست که نماد مراقبت از عزیزان است. این گل رنگ های براق و خیره کننده ای دارد. سبد گل آوید ترکیبی هنرمندانه از لیلوم، ارکیده و آنتریوم است و سبدی بسیار لوکس و شیک به نظر می‌رسد.سبد گل ویشکا نیز با آنتریوم و ارکیده و برگ‌هایی که به شکلی هنرمندانه تزیین شده اند، گلی مناسب برای خواستگاریست.

بسیاری از خانم‌ها علاقه زیادی به خشک کردن گل دارند و آن را به عنوان یادگاری از روزهای خوش زندگی نگه می‌دارند. اگر به خشک کردن گل اهمیت بدهید، باید از گلی مثل رز استفاده کنید. رز پادشاه همه‌ی گل‌هاست و شناخته شده‌ترین گل جهان است. میتوانید رز را در کنار ارکیده و آنتریوم مثل سبد گل آیلین و یا در کنار ارکیده و لیلیوم اورینتال، مانند گل کارولین به صورت آنلاین از گلیتال سفارش دهید. در سبدهای مناسب خواستگاری گاهی از گل‌هایی مثل پرنده بهشتی (استرلیزیا) و یا آلسترومریا نیز استفاده می شود.

ارسال دیدگاه برای این مطلب
آرشیور مطالب
آمار وبلاگ
کل مطالب : 5
کل نظرات : 0
بازدیدکنندگان امروز : 1
بازدیدکنندگان دیروز : 0
بازدید امروز : 9
بازدید دیروز : 0
کل بازدیدکنندگان : 104
کل بازدیدها : 153